Začni šít s Kalamitou - peněženka na mince


penezenka,DIY,zacni sit s Kalamitou,jak vyrobit,navod, tutorial

V dnešním článku vám ukážu, jak si ušít malou peněženku na mince a karty... 
Hodí se, když s sebou prostě nic víc nepotřebujete. Já ji používám třeba na kolo, brusle nebo krátký výlet, když nic víc než kartu a pár drobných nepotřebuji a proto se mi nechce nosit ta velká (kromě toho, že se mi většinou nikde ani nevleze).
Peněženka je v kombinaci koženky a bavlněné látky s potiskem a budeme na ni potřebovat:

2x čtverec koženky cca 12x12 cm
obrázek, který budeme našívat (tištěná bavlna)
2x čtverec podšívky cca 12x12 cm  (bavlna)
kousek vlizelinu  na podžehlení obrázku
cca 12 cm dlouhý zip

Nejprve si z koženky vystřihneme 1x čtverec s rozměry 12x12 cm, 2x čtverec 12x12 cm z bavlny (to bude podšívka), obrázek, který budeme našívat (na šířku by měl mít 12 cm) a 2 díly z koženky, se kterými budeme kombinovat obrázek (šířka opět 12 cm a výška dílu dle toho, jak je vámi vybraný obrázek vysoký +1 cm na švy (v mém případě to je 2x díl 12x4 cm, obrázek je rozměru 12x8 cm). Výsledná velikost peněženky je 10x10 cm (vždy na každé straně necháme 1 cm na švy).

Vystřihneme si obrázek z bavlněné látky a na rubové straně nažehlíme vliselín, aby byl obrázek pevnější. Pak na každou stranu obrázku našijeme 1 díl z koženky, z lícové strany ještě koženku těsně u kraje koženky s bavlnou prošijeme - vznikne nám tak přední díl peněženky.

Možná je vhodné říct, co je RUB a LÍC látky, třeba to někomu není jasné . :-) Tak tedy lícová strana látky je ta, která je prostě ta hezčí strana (potisk, výraznější barva látky apod.), rubová pak ta druhá. U některých látek to je jedno, jsou obě stejné nebo se někdy stane, že se vám zalíbí ta strana, která byla původně myšlena jako rubová. Každopádně dbáme na to, abychom látky k sobě sešívali vždycky tou stejnou stranou.

Teď přijde na řadu všití zipu: postup je stejný, jak při všívání zipu do polštáře - najdete v mém předešlém článku.

penezenka,DIY,zacni sit s Kalamitou,jak vyrobit,navod, tutorial

Statečně jsme se poprali s všíváním zipu a jdeme na podšívku - strany podšívky našpendlíme z lícové strany k okrajům zipu tak, aby švy byly mezi koženkou a podšívkovou látkou tzn., aby z obou stran
peněženky byla ta "hezčí" strana, tak jak je vidět na fotce.

penezenka,DIY,zacni sit s Kalamitou,jak vyrobit,navod, tutorial

Pak oba díly koženky i oba díly podšívky složíme lícem k sobě a sešijeme tak, jak je ukázáno na fotce, dole rohy na koženkové části mírně zaoblíme (v podšívce necháme spodní stranu nesešitou - tou pak budeme obracet koženkovou část na líc). Když se dostaneme do fáze, jaká je na poslední fotce, tak máme skoro hotovo - jen sešijeme díru, kterou jsme protahovali, vložíme podšívku dovnitř koženkové části ....a můžeme se pochválit, jak se nám peněženka povedla! :-)

penezenka,DIY,zacni sit s Kalamitou,jak vyrobit,navod, tutorial

TIP: šití z koženky vyžaduje trochu praxe, proto jestli si na ni ještě netroufáte, tak klidně místo koženky použijte bavlněnou látku, je to s ní pro začátek jednodušší. :-)Další články, které by vás mohly zajímat:
Začni šít s Kalamitou - polštář
Čas náramků - vyrobte si ten svůj!
Co od dneška nosím v kabelce...?

4 komentářů - děkuji za vaši odezvu. Těší mě!

 1. Zrovna jsem u toho přemýšlela, že na koženku bych si asi netroufla, na to už jsem zlámala jehel dost :D moc hezká taštička, já dělám stejným způsobem i větší kosmetické taštičky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No je pravda, že šít z koženky není úplně hračka... můj stroj někdy protestuje :-) Ty Tvoje z látky musí být taky moc hezké! :-)

   Vymazat
 2. Tak to teda nevim, premyslela jsem, ze zacnu sit, ale asi zustanu jen u sve obcasne DIY tvorby;)). Ale navod super!

  Mej se krasne,
  ByGabra

  www.bygabra.cz

  OdpovědětVymazat