Začni šít s Kalamitou - polštář

Věřím, že jste četli můj předchozí článek, připravili jste se, stroj máte odzkoušený, udělali jste si prostor na šití a tak jdeme na TO!

Ušijeme si polštář, těch není nikdy dost... to je mnou určitě budete souhlasit.
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Přesněji teda ne polštář, ale povlak na něj a vyzkoušíme si u toho, jak se šije rovně, zapošívá, obrubuje látka proti třepení a všívá zip (tohle není zrovna do první lekce, ale jsme šikovní, tak to dáme).
Polštář jde samozřejmě ušít i bez toho zipu, ale zdá se mi to hezčí a praktičtější s ním.
Budeme potřebovat:
dekorační bavlněnou látku (cca 42x42 cm) 
dělitelný zip 42 cm
křídu, pravítko, metr, špendlíky, nůžky

Vybrala jsem si polštář ve velikosti 40x40 cm, na který si ušijeme povlak (vy samozřejmě ne na ten můj polštář, ale ten váš, takže je potřeba ho změřit). 
Vybranou látku složíme lícem k sobě a na rubovou stranu nakreslíme velikost povlaku (o málo větší než samotný polštář, takže cca 42x42 cm, počítáme s 1 cm na sešití) tak, aby spodní strana povlaku byla v přehybu látky a další tři jsou ustřižené.
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial

Na obě horní strany látky přišpendlíme zip, tak aby jezdec zipu byl na lícové straně. Používám dělitelný zip, lépe se mi všívá. Můžete ale použít i zip nedělitelný. Strany látky jsou v jedné rovině s okraji zipu.
K šití zipů používáme k tomu určenou patku (na obrázku). Dá se připnou ke stroji z obou stran, vyberte tu, která vám umožní šít co nejblíž ke spirále zipu. Opatrně zip na obou stranách přišijeme, šijeme cca 5 mm od zipové spirály, pokud možno, tak co nejvíc rovně.
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Látku otočíme na líc a našpendlíme k okraji zipu. Prošijeme opět cca 5 mm od zipové spirály obě strany zipu.
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial

Látku obrátíme lícovou stranou k sobě, zapneme zip (pro snadné otočení necháme cca 1/3 rozepnutou a sešpendlíme kraje polštáře k sobě tak, jak je vidět na fotce - zip by měl být umístěný nějaký ten centimetr od vrchního okraje polštáře. V mém případě 8 cm. Radši ještě jednou přeměříme, že polštář bude opravdu tak velký, jak jsme chtěli :-)
jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial
Boční strany sešijeme k sobě a aby se látka netřepila, tak ještě přejedeme strany cik-cak stehem. 


Tradáááá... nastává poslední a asi ta nejpříjemnější chvíle - obrátíme povlak na lícovou stranu, vsuneme polštář a můžeme se kochat vlastním podařeným výrobkem!


jak ušít polštář, návod, DIY, tutorial

Barevné nebo vzorované polštáře umí hodně změnit a rozzářit interiér bytu a jsou dobrou variantou, když chcete udělat menší změnu bez větších investic.

Nic na tom není, že? 
Postup je jednoduchý a můžete si podle něj vyrobit polštářů všech
barev, vzorů a velikostí, kolik jen chcete :-)


A co si ušijeme příště??
Nechte se překvapit!
Nějaké nápady mám, pár tipů jsem dostala a na něčem už i pracuju. 
Těšte se na další díl a váš další povedený kousek.

 ŠITÍ zdar!
Další články, které by vás mohly zajímat:

4 komentářů - děkuji za vaši odezvu. Těší mě!

 1. Obdivuju tě jako nikoho! K šití a pletení jsem lásku nikdy nenašla a strašně to obdivuju. Mě k tomu chybí ta trpělivost :)

  Travel with Marky || Život v Americe

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :-) Prostě každého baví a jde mu něco jiného... pro mě to je úžasný relax a radost z toho, že jsem si to sama vyrobila. A nikdy nevíš - třeba se k tomu dostaneš někdy později :-)

   Vymazat
 2. Už rok se k šití snažím dokopat, no nením, asi to neklapne. Ale moc bych to chtěla umět :_D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) tak pokud chceš, tak se můžeš začít třeba podle těchto článků, plánuju jich víc od jednoduchých věcí k těm složitějším :-)

   Vymazat